środa, 16 września 2009

Noże kuchenne

Każdy nóż powinien być wykonany ze stali nierdzewnej, bo tylko taki zapewnia zachowanie czystości. Uchwyt może być drewniany, metalowy lub z tworzywa sztucznego. Modne są obecnie uchwyty bardzo kolorowe, prawdziwym zaś „hitem" stały się noże, których ostrza — wykonane techniką laserową - nigdy się nie tępią i są praktycznie nie do zniszczenia. Jedyną ich wadą jest wysoka cena. Do chleba najlepsze są noże długie, o dość szerokich ostrzach i wyprofilowanym uchwycie. Mogą to być noże-piły, którymi dobrze się kroi zwłaszcza chleb o twardej skórce, ale równie dobre są noże z gładkimi ostrzami. Część tnąca powinna być wyraźnie wysunięta w dół, poza linię uchwytu, co chroni palce przed uderzeniem w deskę podczas krojenia. Noże do jarzyn mają bardzo zróżnicowaną wielkość, od zupełnie małych, nadających się do obierania drobnych jarzyn, jak fasola czy groszek, do dużych, przeznaczonych do krojenia i siekania twardych warzyw. I to właśnie te noże powinny mieć część tnącą wysuniętą mocno w dół, by zapewnić nam pewny chwyt i stabilną możliwość cięcia

Budżet domowy

Innym znakomitym sposobem uzyskania umiejętności panowania nad domowym budżetem jest skrupulatne zapisywanie - na co i ile wydajemy. Zapiski takie robi się w zwykłym zeszycie w odpowiednich rubrykach (na żywność, środki czystości itp.), by można było co tydzień podsumować zarówno wydatki w poszczególnych grupach, jak i łączne. Codzienne zapisywanie wydatków tylko początkowo wydaje się żmudne. Zapewniam, że bardzo szybko nabiera się wprawy i na tę czynność nie trzeba więcej niż 10-15 minut każdego dnia. Po miesiącu skrupulatnego liczenia często dochodzi się do zaskakujących wniosków, które zmuszają do zrewidowania dotychczasowej gospodarki domowym budżetem. Rzut oka na zsumowane liczby może doprowadzić do decyzji drastycznie ograniczających niektóre wydatki, np. na napoje czy słodycze. Nie żałujmy więc czasu i odrobiny wysiłku, aby wyrobić w sobie nawyk życia z ołówkiem w ręku. Nie będzie to czas stracony! Gdy wszystko stanie się bardziej przejrzyste zyskamy spokój i więcej pewności siebie.

O rozdrabniaczu słów kilka

Od dawna można u nas kupić urządzenie, które po zainstalowaniu w zlewozmywaku rozdrabnia i miele domowe odpadki - obierki ziemniaków, skórki owoców, resztki jedzenia z talerzy i garnków, małe pestki z owoców, a nawet drobne kości, np. z drobiu. Rozdrabniacz-młynek nie utrudnia korzystania ze zlewozmywaka: nadal można w nim myć naczynia, dodatkowo można nad nim obierać ziemniaki, owoce, warzywa, a nawet podłączyć automatyczną zmywarkę naczyń. Rozdrabniacz, którego podstawową częścią jest silnik elektryczny, wykonany jest z materiałów wodoodpornych, nieczułych na korozję materiałów. Mocuje się go w otworze odpływowym zlewozmywaka i przez tradycyjne rurki łączy z głównym odpływem kanalizacji domowej. Wymaga niewielkiego zużycia energii elektrycznej, wody, a silnie rozdrobnione odpadki wyrzucane do zlewu nie zatykają kanalizacji. Młynek sprawia, że zmniejsza się ilość śmieci, jakie wynosimy z domu; ułatwione jest utrzymanie czystości w domu; eliminujemy te odpadki, które po krótkim czasie zaczynają wydzielać przykry zapach - a to moi drodzy jest naprawdę bardzo ważne

Przygotowanie do biesiady

Zacznijmy od początku. Talerze ustawiamy w kolejności podawanych potraw. Noże i łyżki powinny znaleźć się po prawej stronie nakrycia, widelce po lewej, również w kolejności podawanych potraw; łyżeczko i widelczyki do tortu - za talerzem podstawowym, równolegle do krawędzi stołu, podobnie jak kieliszki i szklanki. Do ryb podajemy oddzielne sztućce. Półmiski z potrawami ustawiamy na środku stołu, a jeśli nie ma na nim zbyt wiele miejsca, mogą stać na podręcznym stoliku, kredensie lub barku. Tam też stawiamy butelki z napojami, pieczywo, zapasowe talerze i sztućce. Istotnym elementem dekoracyjnym stołu są kwiaty. Ustawiamy je w płytkich naczyniach, aby nie przeszkadzały osobom siedzącym naprzeciw siebie. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie stołu. Najlepiej, by lampa, po rozstawieniu stołu, nisko zwisała nad jego środkiem, choć jest to możliwe jedynie, gdy jest wyposażona w długi kabel, który da się przeciągnąć przez hak wbity w sufit nad stołem, Viola! Teraz wystarczy zasiąść do stołu. Smacznego!

Stół w kuchni

Stół i stojące przy nim krzesła to - oprócz łóżka - najważniejsze meble w naszym domu. Stół skupia domowników, jest nierzadko jedynym miejscem, gdzie - zabiegani - możemy być ze sobą przy wspólnym posiłku. Dlatego powinien być odpowiednio duży i tak ustawiony, aby można było wygodnie z niego korzystać. Jednym z rozwiązań jest obszerna kuchnia, w której zmieści się duży stół z miejscem dla wszystkich domowników. Niestety, w większości naszych mieszkań jest zazwyczaj zupełnie inaczej - kuchnie są bardzo małe. Dobrym sposobem na powiększenie kuchni jest połączenie jej z pokojem dziennym, czyli urządzenie tzw. otwartej kuchni, lub, jak kto woli aneksu kuchennego. Rozwiązanie to daję szansę na posiadanie stołu z prawdziwego zdarzenia. Wymaga jednak sporych prac remontowych i wyburzenia ściany, na co nie tak łatwo się zdecydować, i co może pochłonąć dużo środków. Choć z drugiej strony spożywanie posiłków przy malutkim blacie niczym. Gigant w krainie liliputów nie jest niczym przyjemnym.